листок календаря
З цього дня біблітека запроваджує нову рубрику" Листок календаря", в якому спробує донести до аудиторії відомі імена з літератури. Слідкуйте за публікаціями.
Народився Григір Михайлович Тютюнник в с. Шилівка на Полтавщині в селянській родині. Тяжкі умови дитинство відіграли згодом істотну роль і у виборі тем та сюжетів, і у формуванні світосприйняття майбутнього письменника.
В 1933 році родинна Тютюнників голодує. Дід помирає з голоду, а півторарічний Григір перестає ходити і говорити. А через чотири роки заарештовують батька через " політичний мотив" і відправляють до Сибіру, де той і помирає. Мати вдруге виходить заміж, 11 річного Григора забирає до себе родина дядька. Саме тітка, а вона була вчителькою, привила Григору любов до літератури. в 1942 році дядька забирають на фронт, тітка залишається в скрутному становищі з дітьми на руках. Родина починає голодувати. Люди дивлячись на змучену тьотю порадили Григору повернутися до матері. Він так і зробив. В дорогу чкурнув маючи 11 років, три класи освіти і порожню торбину, в якій спочатку подорожі було дев*ять сухарів, перепічка і банка меду - що люди зібрали на дорогу. Потім харчі закінчилися. Почав старцювати; перший раз просити було дуже соромно, важко, одбирало язик і в грудях терпло, тоді привик. Тільки через два тижні Григір дібрався до матері. Згодом туди приїхала і тітка з дитиною. В селі пробули недовго, впала бомба і сім*я залишилася просто неба.
Вже після війни Григір закінчує п*ятий клас Відслужив в армії. В 1957 році він одружується .
Перша зустріч Тютюнника з читачами відбулася в 1961 році, під підписом Тютюнник - Ташанський, у п*ятому номері журналу " Крестьянка" побачило світ оповідання " В сумерки".
Після закінчення Харківського університету Тютюнник вчителює. В 1963- 1964 році працює в редакції газети " Літературна Україна", і публікує нариси на різні теми і перші оповідання: " Дивак", "Рожевий морок", "Кленовий пагін", Сито, сито..." новели "Місячної ночі", "Зав*язь", "На згарищі","У сутінки", " Чудасія".
Створює сценарій по книзі " Вир". У 1968 році Тютюннику присуджено премія за оповідання " Деревій". у 70 - ті роки з*являються його твори в журналах " Вітчизна"," Дніпро", "Ранок", " Дружба народів". У 1979 році його нагороджують медаллю " Золоте перо".
Тютюнник працює в видавництві " Веселка", пише твори для дітей - " Ласочка", " Степова казка", " Тимко", " Вогник далеко в степу". В 1979 році Григору Тютюннику присвоєна премія ім. Лесі Українки. Наприкінці 70 - х років з*являється негласна заборона на друк його творів у періодиці. Не будучи в змозі реалізувати свій талант в атмосфері диктату над літературою Григір Тютюнник покінчив життя самогубством.
У 1989 році посмертно йому присуджено Державну премію ім. Т.Г.Шевченка.
Дмитро Білоус
Поет, перекладач.літературний критик
Дати життя 24.04.1920 - 13.10.2004
Дмитро Григорович Білоус народився в с. Курмани на Сумщині в селянській родині.Навчався на робітфаці Харківського університету, звідти добровольцем пішов на фронт. Був тяжко поранений. По видужанню працював у Москві на радіостанції " Радянська Україна", " Партизанка". Згодом загінчив філологічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка та аспірантури при кафедрі української літератури.
Був членом Спілки письменників України, працював відповідальним секретарем журналу " Дніпро", у видавництві " Молодь". Друкуватися почав 1935 року, писав гуморески до радіожурналу " Сатиричний залп", друкувався в журналі " Перець". Є автором збірок гумору та сатири, книжок для дітей, спогадів про видатних людей. Твори Дмитра Білоуса перекладені білоруською, болгарською, литовською, російською, узбецькою та іншими мовами...
Займався перекладами, зокрема, перекладав з білоруської, болгарської, литовської, російської мов. За участь в естетичному вихованні дітей та молоді, багаторічну роботу в журі Всеукраїнського фестивалю " Майбутнє України - діти", нагороджений медаллю " За доброчинність" Міжнародного доброчинного фонду " Українська хата".
Нагороди поета:
Почесний академік Академії педагогічних наук України.
Орден Вітчизняної війни І ступеня.
Орден Дружби народів.
Почесна грамота Президії Верховної Ради УРСР . Орден Кирила і Мефодія І ступеня ( болгарська нагорода).
Орден " Мадарський вершник" І ступеня ( болгарська нагорода).
Золота медаль ( болгарська нагорода).
Літературна премія ім. М.Рильського ( лауреат).
Літературна премія ім О.Олеся ( лауреат).
Державна премія УРСР ім. Т.Г.Шевченка ( лауреат)
ПОМЕР ДМИТРО БІЛОУС 13.10.2004. ПОХОВАНИЙ НА БАЙКОВОМУ КЛАДОВИЩІ.
Немає коментарів:
Дописати коментар